ONLINE VÝTVARKA / 5.-6. ročník
- Kristína Bartošeková
- Feb 18, 2021
- 3 min read
Ahojte výtvarníci! Ak ste sa v stredu nestihli pripojiť na online hodinu, nájdete tu informácie, čo sme spoločne stvárali. :)
Našou spoločnou témou bol street art a grafitti - čiže pouličné umenie. Bavili sme sa spoločne o tom, či je street art umenie, kto a prečo ho tvorí. Tiež sme mali podnetnú diskusiu o tom, či je to skôr vandalizmus alebo umenie. Prinášam vám teda zopár informácii a obrazovú inšpiráciu.

Street art je nezávislé umenie vytvorené vo verejnom priestore (ulice, steny budov, vlaky...), zahŕňa v sebe grafitti a nástenné maľby (tzv. mural) ale aj rôzne inštalácie a objekty. Tvoria ho amatérski ale aj profesionálni umelci. Kedysi bývalo v drvivej väčšine spojené s vandalizmom, pretože sprejeri tvorili svoje grafitti nelegálne, čiže bez povolenia.
Street art môže vznikať čisto pre vizuálne potešenie, no množstvo umelcov ho využíva ako formu vyjadrenia sa, napr. k spoločenským témam (nesúhlas s momentálnym dianím v spoločnosti, témy násilia, diskriminácie a podobne). Street art využíva dokonca aj iróniu či vtip (ako vidíte vyššie, pretvorenie hlavy sochy slobody na diabla). Môžu to byť texty/slogany, obrazy - využívajú sa napr. známe postavičky, rôzne karikatúry a pod; alebo ich kombinácia. Ich spoločným znakom je to, že by mali byť zrozumiteľné pre bežného diváka.
Množstvo street artových umelcov zostáva na nezávislej scéne, no niektorým z nich sa podarilo presadiť sa aj v komerčnej sfére a dostať sa do známych galérii moderného umenia.

V 80. rokoch minulého storočia sa takto preslávili umelci Keith Haring a Jean-Michelle Basquiat, ktorí začínali street artovým umením prevažne v uliciach New Yorku. Haring bol známy tým, že na reklamných tabuliach v metre kreslil kriedou jeho známe postavičky, za čo ho niekoľkokrát zadržala polícia (čo je v dnešnom ponímaní smiešne, nakoľko šlo iba o kriedu na tabuli, ako sú tie školské).

Podobne začínal aj Basquiat, ktorý pracoval skôr s klasickými nasprejovanými grafittami vo forme spoločnosť kritizujúcich textov. Obaja umelci sa neskôr preslávili svojimi dielami a dostali sa do prestížnych galérii sveta. Svoj štýl si však zachovali, a tak sa hranica umenia opäť posunula. Postavičky K. Haringa sú dodnes vcelku univerzálnym vizuálnym jazykom - zvyknú sa objavovať napr. aj v reklamách, sloganoch, na oblečení či v dielach iných umelcov.
V súčasnosti je najznámejším street artovým umelcom sveta bezpochyby Bansky, ktorého identita zostáva už dlho neznáma. Banksy vytvára jednoduché čiernobiele obrazy alebo texty, ktoré sa väčšinou vyjadrujú k spoločenským problémom súčasnosti.

Dnes už sa bežne stretneme s legálnymi (povolenými) formami street artu. Organizujú sa street art festivaly, kde sa vyčlenia plochy na tvorbu grafitti nápisov, ale aj miesta, kde môžu umelci predviesť pouličné divadlo, či zahrať live hudbu. Mestá dávajú umelcom viac priestoru a možností (napr. #TRNAVA), developeri alebo majitelia budov dokonca zvyknú osloviť umelcov a ponúkajú im voľnú plochu budovy na vytvorenie veľkoplošnej maľby.

Zadanie: vytvoriť vlastné grafitti / návrh na street art
Materiál: papier/výkres, ceruzky a pastelky alebo fixy
Vytvorte svoje vlastné grafitti podľa tohto jednoduchého návodu. Pracovať môžete so svojim menom, alebo tak vytvoriť napríklad nejaký slogan. Ak si niekto z vás trúfa, môžete v tomto street artovom štýle vytvoriť aj obrázky (prípadne oboje spojiť).

1. Pri grafitti začíname paličkovým písmom (ktoré si iba jemne naskicujeme, pretože ho budeme gumovať). Písmená sú ďalej od seba, dokonca ich môžete dať aj na striedačku jedno vyššie a druhé nižšie.
2. Ceruzkou ich jemne obťahujeme tak, aby sme vytvorili takéto tučné písmo. Nezabudnite aj na vnútorné časti (napr. zaoblenú časť písmena R kde sa dnu umiestni polkruh). Nemusíte nutne pracovať so zaobleným štýlom písma, ale aj s hranatým, prípadne vytvoriť tzv. patky.
3. Paličkové písmo vygumujeme. Môžeme dotvoriť napr. tiene (pozor, tie sú vždy z jednej strany písmena). Celý text prípadne môžeme obtiahnuť (aj niekoľkokrát po sebe). Alebo pridajte kresbu stekancov.
4. Ďalej môžete grafitti napríklad tieňovať (sprejeri zvyknú nápisy tieňovať a sprejom vytvárajú prechody medzi farbami).
5. Ku grafittom neodmysliteľne patria aj rôzne symboly (hashtagy, korunky, otázniky, výkričníky, hviezdy a podobne).

K textu môžete pridať aj kresbu samého seba v štýle grafitti karikatúry, prípadne nejakých postavičiek. Ak sa vám páčia Haringove postavy, môžete si ich spraviť rovnako ako text vyššie (obtiahnutím obyčajného paličkového panáčika. Pre lepšiu predstavu si môžete pozrieť práce iných žiakov:

V galérii sa môžete inšpirovať a pozrieť si rôzne formy street artu:
Comments