ONLINE VÝTVARKA / 3. - 6. ročník
- Kristína Bartošeková
- Feb 4, 2021
- 4 min read
Ahojte výtvarníci! Starší žiaci ktorí sa nestihli tento týždeň zapojiť do online hodín sa môžu v nasledujúcom blogu pozrieť čo sme robili a prípadne sa dodatočne zapojiť. S oboma skupinami sme sa pre zmenu pokúšali vytvoriť rôzne priestorové kreácie z papiera, aby sme nezapadli do stereotypu plošných prác. Nazrieť môžu aj mladší žiaci, ktorí sa môžu inšpirovať a aktivitu si prispôsobiť svojim zručnostiam.

Všeobecná téma teda bola „papierové priestorové objekty“. Zadanie sme opäť nechali voľnejšie, nakoľko niektorým z vás dochádza základný materiál, ktorý momentálne zoženiete iba online. Jedinou podmienkou bolo, vytvoriť z papiera alebo kartónu niečo priestorové. Predstavili sme si zopár autorov a ukážok, ktorými sme sa inšpirovali.


Väčšina žiakov pracovala na jednoduchých papierových sochách, ktoré sme si vyskladali pomocou papierových trubičiek. Dajú sa vytvoriť veľmi jednoducho pomocou obyčajných papierov (pozor, nie výkresov). Podstatou je pokresliť papiere vzormi a vytvoriť si z nich papierové trubky, ktoré potom lepíme do objektu / sochy. Či na ne použijete iba obyčajný biely papier ktorý si pokreslíte aby ste na soche mali vzory, alebo ho skombinujete s ďalšími farebnými papiermi, je na vás. Závisí to hlavne od dostupnosti materiálu, ktorý doma máte. Ukážem vám, ako som takúto sochu so žiakmi robila ja:
Materiál
- aspoň 5 ks A4 papiera, môže byť aj väčší formát
- farebné papiere (ja som používala červený, môžete ale zvoliť viacero farieb)
- výkres / kartón ako podklad
- čiernu fixu
- nožnice
- lepidlo (pozor aby nebolo suché, musí naozaj dobre lepiť!)
Postup, ktorý sa nám najlepšie osvedčil:
1. Pripravíme si papier, ktorý si najskôr rozdelíme na dve/tri časti (niektoré papiere môžete na dve, niektoré na tri, aby ste mali rôzne veľkosti trubičiek). Pásiky musia byť čo najrovnejšie, aby trubičky mali rovné hrany. Rozdeliť si ich môžete pravítkom, ale aj skladaním:
Jednu stranu papiera preložíme smerom k stredu - akoby sme chceli zmenšiť papier na štvorec. Ak si pekne zarovnáte bočné hrany papiera, pásik bude naozaj rovný.

2. Tento pásik si môžete odstrihnúť. Zvyšný štvorcový papier preložíme na polovicu a tiež odstrihneme. Vzniknú vám tak tri pásiky.

3. Tieto pásiky pokreslíme vzormi pomocou fixy (ľubovoľnou farbou, my sme používali čiernu), ale ak nemáte, použiť môžete aj voskovky alebo farbičky. Keďže časť papiera sa zroluje a nebude ho vidno, nemusíte ich pokresliť celé. Závisí to od toho, aké hrubé trubičky budete mať. Ak ich spravíte tenšie tak ako ja, stačí vám zakresliť zhruba tretinu papiera (to znamená, že si od oka rozdelíme pásik na tri rovnaké časti a prvú z nich vyplníme:

4. Pásik otočíme naopak a začneme papier rolovať do trubičky smerom od čistého papiera ku nášmu vzoru. Trubičky neodporúčam robiť moc veľké, lebo nebudú také pevné.

5. Skontrolujeme, či nám zboku netrčí papier a netreba ho zarovnať.

6. Koniec papiera potrieme lepidlom, prilepíme o trubičku a chvíľu podržíme. Trubičku odložíme a pripravíme si niekoľko ďalších. Odporúčam pripraviť si zásobu trubičiek aspoň z 5 papierov A4 a k tomu pridať zopár farebných.

7. Vzory nemusíte robiť nijak komplikované a môžete ich opakovať. Posnažte sa ale aby niektoré papiere boli zakreslené viac, aby trubičky neboli príliš biele a nevýrazné. Môžete to docieliť napríklad tak, že si spravíte pásiky bližšie pri sebe, alebo si nakreslíte tvary, ktoré vyfarbíte. Ak sa rozhodnete pridať aj farebný papier, ten môžete nechať čistý a vzory nekresliť. K čiernobielym trubičkám nám vytvorí pekný kontrast a sochu oživí. Ja som použila červený a pripravila som si kratšie aj dlhšie trubičky.

8. Ak máte trubičky hotové, môžete si pripraviť podklad. Nie je to podmienkou, ale určite sa vám socha bude lepšie skladať a lepiť. Ja som ho vytvorila pomocou čierneho výkresu A4, ktorý som preložila na polovicu a vnútri zlepila. Podklad je tak hrubší a pevnejší.
Na podklad môžete lepiť prvé trubičky. Prvé z nich môžete umiestniť naležato a prilepiť o výkres. Ďalšie umiestňujeme na ne. Môžete ich lepiť rôzne cez seba, rovno aj šikmo. Najlepšie je vždy potrieť z jednej strany trubičku a potom priložiť o tie ostatné.

9. Keď máte vytvorený základ, trubičky môžete začať dávať aj zvislo a lepiť ich bokom o seba. Keď trubičky medzi sebou lepíte, vždy ich chvíľu pridržte na mieste aby lepidlo trochu preschlo. Takýmto spôsobom si môžete trubičky vrstviť do výšky ale aj šírky.

Pokiaľ chcete, pokojne skúste aj iné postupy. Trubičková socha bola ako inšpirácia, pretože si nevyžaduje nijaký špeciálny materiál a jej výsledok je skvelý. Farby aj papiere si v nej môžete kombinovať ako chcete. Tiež si trubičky môžete ukladať na milión rôznych spôsobov.
Pokiaľ máte doma napríklad veľa kartónov, môžete ich využiť na vytvorenie kartónovej sochy. Ak náhodou nemáte lepidlo, kartón si môžete nastrihať na rôzne tvary a z niektorých strán spraviť zárezy. Pomocou nich si potom kartóny do seba môžete kolmo zasunúť a vyskladať si sochu. Môžete ich nechať v pôvodnom stave, alebo predom jednotlivé časti pomaľovať (pozor na farby, aby ste ich nemali príliš riedke a vodové, kartón by sa príliš zvlnil).
Takisto môžete pomocou farebných papierov tvoriť napríklad závesné dekorácie. Papiere si nastriháte na pásiky, ktoré si potom rôzne stáčate do špirál, skladáte si harmoniky, alebo ich spájate do kruhov a rôzne vrstvíte.
Odvážnejší z vás si tiež môžu spraviť napríklad masku alebo klobúk.
Menšie deti si môžu farebné papiere nastrihať na pásiky a vytvárať si rôzne súsošia na podklade z výkresu. Alebo z nich vytvoriť kruhy a spájať ich lepidlom. Možností máte veľmi veľa:
Ak máte iný nápad, nebojte sa ho realizovať. Nezabudnite, že zadanie je papierový priestorový objekt. Aký to bude, je len na vás. Buďte kreatívni! 😊 Z papiera môžete vyskladať hocičo priestorové, naozaj sa nemusíte báť, že to bude zle. Teším sa na vaše práce.
Comentários