MOZAIKA / kreatívna úloha na tento týždeň
- Kristína Bartošeková
- Mar 11, 2021
- 2 min read
Ahojte výtvarníci! Na dnes som si pre našich najmenších žiakov (PŠ - 2. ročník) pripravila inšpiráciu k téme mozaika. Pozrieme sa na to, čo to vlastne je a dáme si niekoľko typov, ako si takú mozaiku vyrobiť. Poďme na to!
Mozaika je druh dekorácie z malých, najčastejšie kameninových, sklenených, keramických alebo kovových častí, ktoré spolu vytvárajú rôzne obrazce. Tieto časti môžu mať rovnaké a pravidelné tvary (najčastejšie sa používajú kocky), alebo rôzne nepravidelné tvary, ktoré si môžeme vyrobiť rozbitím starých dlaždíc a následne z nich skladáme nové motívy.
Tieto časti sa lepia špeciálnym silným lepidlom na rôzne podklady a po vyskladaní motívu sa ich medzery vyplnia tzv. špárovacou hmotou. Možno máte mozaiku aj doma napríklad vo forme obkladu v kuchyni či kúpeľni, alebo ste si ju sami svojpomocne vyrobili zo starých kachličiek.
Poďme sa pozrieť, ako si takú mozaiku môžete vytvoriť.
PRÍRODNÉ MATERIÁLY
Ak máte problém s nedostatkom pomôcok na tvorenie, nebojte sa siahnuť po prírodných materiáloch, alebo sa pozrite do vašej špajze. Tvoriť totiž môžete aj pomocou cestovín, rôznych strukovín (niektoré majú naozaj krásne farby a štruktúry), prípadne pomocou rôznych farebných kamienkov. Pokiaľ ani takýto materiál náhodou doma nenájdete, ale máte trebárs zásobu farebných gorálok, použiť sa dajú tiež.

Materiál:
- tvrdý podklad (kartón, korková/plastová doštička...)
- tekuté lepidlo
- starší štetec na rozotieranie lepidla
- strukoviny / cestoviny / koreniny / kamienky...
- ceruzka
- lak (voliteľný, nie je nutný)
Postup:
1. Pripravíme si materiál. Akýkoľvek materiál používate, môžete si ho takto pekne rozdeliť do menších kôpok alebo mištičiek, aby ste mali prehľad o farbách.

2. Pripravíme si podklad. Pokiaľ chcete kresliť niečo konkrétne, môžete si ceruzkou jemne načrtnúť motív.
3. Na podklad postupne nanášame lepidlo, na ktoré lepíme materiál a skladáme tak motív.

4. Ak napríklad doma máte lak, môžete ho použiť. Obraz tak zafixujete, dlhšie vydrží a bude mať lesklý povrch.
TIP: Ak náhodou doma nemáte lepidlo, môžete si pomocou materiálu iba dočasne vyskladať rôzne motívy na papier, prípadne ich aj dokresliť (viď obrázok) a odfotiť:

V galérii si môžete pozrieť práce iných umelcov a žiakov, ktorí techniku mozaiky použili pri rôznych materiáloch a motívoch:
FAREBNÉ PAPIERE
Druhým spôsobom ako si pripraviť mozaiku je pomocou farebných papierov, výkresov alebo dokonca výstrižkov z novín. Môžete si tak pripraviť napríklad farebné kocky, ale aj rôzne nepravidelné tvary.
Pokiaľ doma nemáte farebné papiere, určite nájdete staré letáky či časopisy. Stačí ich prelistovať a nájsť farebné strany, ktoré si takisto rozstriháte. Nevadí, ak na nich bude viacero odtieňov jednej farby, ani trochu textu, mozaika bude potom zaujímavejšia:

Materiál:
- podkladový papier / výkres (ľubovoľnej farby)
- ceruzka
- farebné papiere / časopisy
- nožnice
- lepidlo
Postup:
1. Postup je v tomto prípade veľmi podobný, miesto tvrdého podkladu vám však stačí obyčajný papier či výkres. Naň si veľmi jemne načrtneme ceruzkou predlohu - opäť môžete pracovať s konkrétnymi motívmi (napr. prírodné - listy, stromy, zvieratká), ale aj abstraktnými, napr. rôzne farebné tvary, mandaly a pod.
2. Z farebných papierov si nastriháme štvorčeky, prípadne iné tvary. Tie potom lepíme na podklad a vypĺňame motívy. Ak vám na niektoré miesta štvorčeky celé nepasujú, jednoducho si ich nožnicami zmenšite, prípadne im zmeňte tvar.
Teším sa na vaše práce! :)
Comments