MAĽBA NEGATÍVNEHO PRIESTORU / pre našich dospelákov
- Kristína Bartošeková
- Jan 21, 2021
- 7 min read
Ahojte! Nasledujúca aktivita je primárne určená žiakom nášho ateliéru pre dospelých. Pokiaľ si však na ňu trúfajú aj naši žiaci 5. a 6. ročníka, alebo k nám zablúdili nejakí starší žiaci mimo nášho ateliéru, pokojne vyskúšajte! Týkať sa bude maľby vodovými farbami a ukážeme si, ako dodať obrazu hĺbku prostredníctvom maľby negatívneho priestoru. Poďme na to!

Isto si pamätáte, že maľba vodovkami je docela alchýmia. Najskôr vám teda prinášam niekoľko dôležitých technických tipov:
Výkres:
Určite odporúčam maľovať na akvarelový výkres. Je to hlavne z dôvodu, že vodové farby majú tendenciu vytvárať fľaky a ohraničené plochy. Pri tejto aktivite sa budeme snažiť rovnomerne rozmaľovávať a prepájať farby. Ak sa do takéhoto výkresu farba vpije, stále ju môžete za použitia vody a ďalších farieb rozmaľovať, prípadne opraviť. Takisto sa voda dlhšie udrží na jeho povrchu, čo je práve pri maľbe väčších plôch veľmi dôležité. No a nakoľko budeme maľovať niekoľko vrstiev, akvarelový výkres zaistí, že sa vám nebudú vytvárať na jeho povrchu žmolky.
Akvarelové výkresy sa delia na tri kategórie, a to lisované za studena, za tepla a ručne robené. Z osobnej skúsenosti preferujem lisované za studena (cold press), ktoré majú jemnú štruktúru a dobre sa po ich povrchu maľuje. Niekoľkokrát som skúšala lisované za tepla (hot press), avšak správali sa dokonca podobne ako obyčajný výkres – farba sa vpila veľmi rýchlo, vytvorila ostré okraje a už s ňou nešlo viac pracovať. No a ručne robené sú už o dosť drahšie, mávajú najdrsnejšiu štruktúru, ale zároveň sa na nich tiež nemusí vždy pracovať dobre. Viac info si môžete prečítať aj na tomto odkaze.

Ak náhodou takýto výkres nemáte, alebo sa vám nechce čakať kým príde objednaný z internetu, môžete si maľbu vyskúšať aj na obyčajný výkres. Na niektoré z nich sa vodovkami maľuje lepšie ako na iné, hlavne nemôžu byť hladké. S mladšími žiakmi maľujeme vodovkami na obyčajné neorezané rysy z Podnikateľa.
Farby:
Máte na výber z niekoľkých typov: anilínky, akvarelové farby, obyčajné vodovky. Posledné moc neodporúčam, nemajú silný pigment a nepodarí sa vám dobre zamiešať tmavšie odtiene. Anilínky sú skvelá alternatíva, ktorá ani veľa nestojí (paleta vychádza cca na 4€, zvyknú ich využívať aj profesionálni ilustrátori). Akvarel je už vyššia forma, kde nájdete lacnejšie aj drahšie alternatívy. Môžete si ich kúpiť aj na kusy a vyskladať si trebárs paletu základných farieb, ktoré si medzi sebou môžete miešať a zarábať si na paletu nové farby a ich odtiene. Akvarel zvykne predávať napríklad aj Lidl, sama mám doma celú paletu a som s nimi spokojná. Farby sú v tubách – stačí trošku vytlačiť na paletu, zaliať vodou a rozmiešať.

V pokročilejších zadaniach ako je toto, je vždy najlepšie pracovať s vodovými farbami tak, že si ich jednotlivé odtiene budete zarábať zvlášť na čistej palete spolu s vodou (ok viem, tá moja moc čistá nie je, myslím ale na paletu mimo tej originálnej v ktorej sú farby umiestnené :) ). Keď si farby beriete priamo z originálnej palety, neviete si korigovať množstvo pigmentu, ktorý vám štetec nasaje. Ten samozrejme závisí aj od množstva vody. Preto odporúčam pripraviť si ďalšiu čistú paletu (niektoré balenia akvarelov už v sebe zahŕňajú čisté palety určené na zarábanie farieb).

Do jednotlivých častí palety si pripravíme vodu (prenesieme štetcom alebo použijeme rozprašovač) a do nich potom štetcom prenášame farbu, ktorú vymiešame. Pozor, aby vám z toho nevznikla hustá farba, vodovky majú byť úplne tekuté. Husté vodovky si môžete zarobiť ak potrebujete na maľbe dorobiť nejaké detaily na už pomaľovaných častiach (týmto spôsobom sa farby medzi sebou tak ľahko nerozmažú). Výhoda vodových farieb je, že aj keď vám zarobené odtiene na palete zaschnú, stačí do nich pridať pár kvapiek vody, zamiešať a môžete ďalej maľovať.
ŠTETCE:
Pri maľbe akýmkoľvek typom vodových farieb vždy používame mäkké štetce, väčšinou s guľatým priemerom a špicom (môžu sa používať aj ploché, ale na konkrétne typy malieb a plôch, napr. ak potrebujeme namaľovať jednotne hrubý pás).

Takéto mäkké štetce nám zaručia, že na seba nasajú dostatok vody. Ihneď ako pri maľbe počujete šúchanie štetca o papier alebo sa vám stráca pigment, opäť je potrebné navlhčiť štetec a nabrať farbu. Pokiaľ beriete farbu z originálnej palety, najskôr namáčame do vody a potom do farby, pokiaľ máte zarobenú farbu už zmiešanú s vodou zvlášť na palete/v miskách, namáčate rovno do farby. Pokiaľ samozrejme nemeníte farby, pred vstupom do inej si samozrejme štetec vždy opláchnite v čistej vode.
Veľkosť štetca vyberáme tak, aby sme boli schopní vyfarbiť jednotlivé plochy. Prvotnú farebnú plochu celého výkresu som vyfarbovala štetcom hore (veľkosť 11), plochy ktoré mi vznikali medzi listami už štetcom veľ. 6 v strede. Na detaily odporúčam aj úplne tenký štetec (na obr. dole, veľkosť 1) – použila som ho na žilky na listoch a stonkách listov.
Negatívny priestor
Teóriu máme za sebou, poďme si povedať niečo k samotnej aktivite.
V tejto maľbe budeme pracovať s negatívnym priestorom. Zrejme sa v tomto momente pýtate, čo to tá Kristína po vás chce. Ak by sme to mali veľmi zjednodušene povedať, pozitívny priestor na maľbe sú objekty, negatívny pozadie. Lepšie vám to pomôže pochopiť nasledujúci obrázok:

Obrázok akéhokoľvek objektu môžete totiž namaľovať aj tak, že budete vypĺňať jeho negatívny priestor (pozadie). Objekt na obrázku vám tak zostane len v siluete (obr. stoličky vpravo).
Technika maľby negatívneho priestoru pomocou vodoviek vám veľmi jednoducho prinesie efektnú maľbu a pomôže hlavne začiatočníkom vytvoriť ilúziu hĺbky priestoru bez toho, aby ste každý milimeter maľovali zvlášť. Netvrdím, že maľba jednotlivých vrstiev proces nejak extra urýchli, ale pokiaľ sa vo vodovkách necítite úplne doma, odporúčam skúsiť túto aktivitu. Skvele si pri nej aj precvičíte prácu s vodovými farbami, ktoré vyžadujú určitý tréning a skill, aby sme neskôr mohli pomocou nich robiť aj zložitejšie realistické maľby.
Zadanie:
Vytvoriť maľbu listov (niečo ako pohľad do koruny stromu, kde sa listy prelínajú) pomocou maľovania ich pozadia s využitím valéru - odtieňov jednej či viacerých farieb.
Materiál:
Akvarelový výkres, ceruzka, lepiaca/izolačná/washi páska, mäkké guľaté štetce rôznych hrúbok, vodovky (anilínky/akvarel) s čistou paletou, nádoba na vodu.
Pripraviť si tiež môžete vreckovku a skúšobný papier.

Postup:
Na začiatku sa možno bude zdať aktivita zložitá. Preto som maľbu sama spravila a nafotila vám jednotlivé kroky, v ktorých si ukážeme a podrobne popíšeme postup.
Celý proces nájdete aj na tomto videu.
1. Pripravíme si výkres, ktorý si páskou pripevníme k podložke, aby sa nám čo najmenej vlnil. Páska nám zároveň spraví pekné jednotné okraje, takže ak ich tam chcete, snažte sa ju nalepiť čo najrovnejšie. Ak nemáte papierovú, hodia sa aj washi pásky, alebo obyčajná izolačná.

2. Nachystáme si farby na čistú paletu a zarobíme si veľmi jemné odtiene s ktorými pomaľujeme celý výkres. Ja som si vybrala žltú a zelenú, s trochou veľmi jemnej tyrkysovej. Výkres si môžete celý potrieť najskôr čistou vodou a začať do neho zapúšťať a rozmaľovávať farby. Snažte sa ich prepájať a rozmaľovať tak, aby vám na výkrese nevznikali fľaky – musíte mať na to stále dostatok vody na štetci. Keď sme s prvou vrstvou spokojní, počkáme kým uschne.

3. Jemne si nakreslíme prvé listy (ja som ich kreslila tmavšie, aby boli dobre vidieť na fotografiách). Odporúčam si listy rovnomerne rozhodiť po papieri, aby sa nestalo, že budete mať nakoniec veľmi veľa bledých listov na jednom mieste a ostatok bude naopak veľmi tmavý.

4. Zarobíme si o trošku tmavšie odtiene farby ako predtým. Vezmeme si štetec a zamaľujeme celé pozadie okolo listov. Pozadie opäť môže byť rôznofarebné, čiže na niektoré časti použite napr. viac modrej a niekde viac zelenej. Farby naozaj nezarábame tmavé, vrstiev totiž bude niekoľko. Preto ich vždy stmavte iba o trošku. Na obrázku vľavo vidíte rozdiel medzi pôvodným pozadím a novou vrstvou.

5. Pozadie máme hotové a znova ho necháme preschnúť (ak sa ponáhľate, taste svoje fény! 😊) Keď je suché, znova si nakreslíme listy, tentokrát môžu byť trošku menšie. Keďže každá vrstva bude mať listy tmavšie a menšie, práve tento fakt nám pomôže vytvoriť na obraze hĺbku priestoru a budete mať pocit, že sa pozeráte do koruny stromov.

6. Znova si zamiešame o niečo tmavšie farby a zamaľujeme pozadie okolo všetkých listov (aj tých z predchádzajúcej vrstvy). Na pozadí striedajte farby, tam kde ste predtým mali žltú teraz dajte pokojne zelenú. Ja som na začiatku používala hlavne žltú so zelenou, žltá sa však nedá až tak stmaviť a preto som ju neskôr vystriedala za odtiene modrej a zelenej.

7. Takýmto spôsobom pokračujeme a opakujeme kroky 3 a 4, dokým nebudeme mať výkres zaplnený podľa našich predstáv. Čiže: kresba listov - maľovanie pozadia - kresba listov - maľovanie pozadia... Listy môžete po bokoch dokresliť iba čiastočne (akože trčia iba ich časti), tiež ich kreslíme rôzne poza seba, aby maľba pôsobila realisticky a priestorovo. Na každej vrstve sa bude plocha pozadia zmenšovať, preto si k tomu prispôsobte aj výber hrúbky štetca.
V tejto mini galérii si môžete pozrieť postup od prvej do predposlednej vrstvy:
8. Keď už robíte poslednú vrstvu listov – nakreslili ste si listy a viete, že ďalšie už nebudete mať kam umiestniť, zamiešate si najtmavšiu farbu. Ja som zvolila tmavo zelenú z anilínovej palety s jednou-dvoma kvapkami čiernej a tyrkysovej. Touto najtmavšou farbou si opäť zamaľujeme pozadie a necháme vyschnúť.

9. Teraz je na vás, či sa vám maľba páči taká ako je (môžete ju nechať kľudne takto minimalistickú). Pokiaľ chcete realistickejšiu maľbu, môžete si na listy opatrne domaľovať žilky a tiene. Maľba však musí byť úplne suchá! Aby žilky na listoch nepôsobili moc umelo a neprirodzene, nerobte ich tmavé, snažte sa držať v približne rovnakom odtieni listu. Pokiaľ sa vám zdá že sú niektoré listy príliš bledé, alebo ich chcete nejak vylepšiť, pokojne môžete. Dávajte si pozor, aby ste pritom štetcom nevychádzali do pozadia, do bledých listov sa vám môže zapustiť tmavá farba. Domaľovať si môžete aj stopky alebo tenké halúzky listov pomocou hnedej farby. Ja som si zarobila bledšiu a tmavšiu hnedú a použila som obe. Dala som do nich ale menej vody a viac farby, aby boli hustejšie. Takúto konzistenciu môžete použiť na veľmi malé detaily.

A máme hotovo!

Zopár tipov:
Takýmto spôsobom sa dá namaľovať aj obraz prírody, napríklad pohľad na kopce, les... K tejto téme som vám na pintereste spravila nástenku, ktorú nájdete tu.
Ak by ste chceli do maľby zakomponovať aj ovocie ako na videu ktoré som zdieľala vyššie, postupujete rovnako ako tu, ovocie si však nakreslíte hneď na začiatku a až do konca ho úplne obchádzate. Keď vám celá maľba vyschne, ovocie vyfarbíte.
Ak pracujete so žltou farbou, odporúčam používať dva poháre vody ako sme to už na výtvarke robili v minulosti. Zelená farba vám vodu ihneď zafarbí a tá sa ľahko dostane do žltej farby, ktorá sa zničí. Preto odporúčam pri prechode do žltej farby štetec umyť najskôr v jednom pohári a potom si nabrať čistú vodu v tom druhom.
Ak by ste mali k aktivite nejaké otázky, nebojte sa napísať mi. Ak ste sa zapojili, určite pošlite výsledky! 😊)
Comments