LEGO! / kreatívna výzva na tento týždeň
- Kristína Bartošeková
- Feb 15, 2021
- 3 min read
Ahojte výtvarníci! Dnes tu mám pre vás trochu netradičnú kreatívnu výzvu, v ktorej budete mať za úlohu využiť vaše lego kocky. Ak ich teda doma máte, čítajte ďalej!

LEGO je nesmrteľný fenomén pre deti aj dospelých, ktorý nás zabáva už takmer 100 rokov. Možno si myslíte že ide iba o obyčajnú hračku, pravdou však je, že sa vďaka nej mnohému naučíte. Lego podporuje jemnú motoriku, preto je skvelou hrou pre najmenšie deti, ktoré si vďaka nemu precvičia svoje prstíky, naučia sa dobre manipulovať aj s najmenšími kockami a tak sa zlepšia napríklad aj v kresbe, maľbe či modelovaní. Keďže lego môžete využiť na stavanie podľa návodu ale aj podľa vlastnej fantázie, táto hra tiež povzbudzuje vašu kreativitu. Keď sa vám nedarí a lego vám nedrží pokope, musíte ho rozložiť a prísť na to, kde máte chybu. Často sa tiež môže stať, že máte menej kociek ako potrebujete. Vďaka tomu sa naučíte poradiť si s problémami a nachádzať na ne viacero riešení. Vďaka skladaniu ktoré môže zabrať naozaj veľa času si trénujete trpezlivosť a vytrvalosť a ak skladáte lego spolu s niekým iným (napr. súrodencom či kamarátom), musíte sa dohodnúť, ako budete postupovať a musíte spolu komunikovať. Vedci dokonca zistili, že lego pomáha pri rozvíjaní matematických schopností. Skúste preto sem tam vymeniť tablety či telefóny práve za túto skladačku. :)

Najskôr pár zaujímavostí a histórie
Dánsky tesár Ole Kirk Christiansen založil v roku 1932 spoločnosť Lego group, ktorá spočiatku vyrábala drevené hračky. Názov "Lego" je odvodený z dánskych slov "leg godt," čo v preklade znamená "hraj sa dobre". Koncom 40. rokov začali vyrábať plastové hračky a tiež prvotné verzie Lego kociek a v 50. rokoch tvorili plastové produkty viac než polovicu výroby. V tomto období bol vytvorený moderný dizajn klasickej Lego kocky, ktorý sa používa dodnes. V roku 1968 bol v dánskom mestečku Billund otvorený prvý Legoland.

Od roku 1978 sa vyrábali dnes už klasické Lego minifigúrky. Pre farbu pleti bola zvolená sýta žltá farba, od roku 2004 sa ale v licencovaných stavebniciach začali používať realistické farby, ktoré odrážajú reálnu pleť ľudskej pokožky konkrétnych postavičiek.
Zadanie: vytvorte si umelecké dielo pomocou lega. Môžu to byť plošné aj priestorové práce. Pracovať môžete aj kombinovane, napríklad si poskladať z kociek lega postavičku a potom ju nakresliť. Inšpirovať sa môžete nasledujúcimi obrázkami:
Plošné dielo, mozaika:
Na prvom obrázku vľavo vidíte dielo umelca P. Mondriana, ktorý vytváral takéto minimalistické geometrické diela. Vpravo vidíte podľa neho poskladané lego v plošnom prevedení (kocky sú ukladané vedľa seba na podklad tak, aby ich vrchná plocha vytvorila takúto geometrickú kompozíciu).

Ide vlastne o istú formu kreslenia a maľby, alebo skladania mozaiky (napríklad ako keď sme pomocou odtlačkov prstov vytvárali konkrétne motívy, alebo sme si vyskladali kolážou obrázky objektov pomocou papierových štvorčekov). Predstavte si, že nemáte farbičky ani žiadne farby a štetce a máte niečo nakresliť pomocou kociek. Nemusíte pracovať podľa konkrétneho diela, ale môžete si vyskladať svoju vlastnú geometrickú kompozíciu z ľubovoľných tvarov a farieb. Alebo sa inšpirujte konkrétnymi motívmi - zvieratá, portréty...
Priestorové diela, sochy...
S legom si tiež môžete vytvárať rôzne sochy či modely stavieb. Inšpirovať sa môžete konkrétnymi motívmi, či si vymyslieť svoje vlastné. Pomocou lega môžete skladať napríklad aj robotov či rôzne príšerky. Prácu môžete skombinovať aj s kresbou či maľbou - najskôr si vytvoriť návrh postavičky pomocou lega a potom ho prekresliť na papier, vyfarbiť, vymyslieť mu pozadie. Takýto postup vám môže pomôcť, ak máte chuť kresliť alebo maľovať, ale neviete čo.
Pomocou lega si tiež môžete vytvoriť napríklad rôzne úžitkové predmety - stojan na ceruzky či kľúče. S niektorými žiakmi sme pracovali aj na typografii - grafickej úprave písma. Prostredníctvom lega si môžete vyskladať vlastné iniciály vášho mena, či vytvoriť nápis. Možností je veľmi veľa!
Ďalšie využitie:
Lego kocky môžete využiť aj ako prostriedok na ďalšie tvorenie v kombinácii s iným materiálom. Môžete ich odtláčať do rôznych modelovacích hmôt (fimo, samotvrdnúca hmota - obr. č. 1). Použiť sa dajú aj pri odtláčaní, čiže grafických technikách - pripravíte si husté farby (tempery/akryl), namočíte do nich vystúpené časti lega a potom si ich odtlačíte na výkres. Takýmto spôsobom si môžete vytvoriť rôzne motívy (viď obr. č. 2). A jeden tip na záver - lego môžete použiť aj na vyskladanie svojej vlastnej hry, napríklad bludisko, do ktorého si pustíte guličku. :)
Nebojte sa byť opäť kreatívni a ak vás napadne niečo úplne iné ako zaznelo v blogu, choďte smelo do toho! A ak sa zapojíte, nezabudnite mi poslať vaše práce, budem sa na ne tešiť.
تعليقات