KOMIX / inštrukcie pre 5. - 6. ročník
- Kristína Bartošeková
- Feb 10, 2021
- 2 min read
Ahojte výtvarníci! V tomto blogu nájdete zhrnuté inštrukcie pre našu dnešnú hodinu. Vašou spoločnou témou bude "krátky komix".

Komix sme už v minulosti spolu skúšali. Ide o spojenie obrázkov s textom s cieľom vyrozprávať čitateľovi konkrétny príbeh. Text sa umiestňuje do tzv. bublín alebo priamo pod obrázok do samostatného riadku.
Počiatky komixov môžeme hľadať už v pravekých a starovekých kultúrach, ktoré využívali práve rôzne maľby, aby prerozprávali príbeh. Pravekí lovci v jaskynných maľbách používali princíp obrázkového zobrazenia scény. Najčastejšie to boli maľby znázorňujúce scény z lovov - zvieratá utekali, lovci strielali šípy. Niektoré staroveké nástenné maľby v egyptských chrámoch alebo hrobkách môžeme tiež považovať za komixy. Obsahujú scény umiestnené v rámčekoch spoločne s textom v ozdobnom hieroglyfickom písme.
Komixy sa spopularizovali v 20. storočí, obľúbenými žánrami sú hlavne scifi príbehy rôznych superhrdinov, ale aj westerny či rozprávky. Komixy nie sú výlučne záležitosťou detí. Množstvo z nich vychádza aj v knižných podobách a svojimi témami sú určené pre dospelého diváka (napr. ťažšie socio-politické témy, horory, a pod...).
Rozsah komixu môže byť rôzny. Niektorí výtvarníci napríklad využívajú komix na tvorenie krátkych vtipov alebo politickej satiry (zosmiešnenia) často na jedno-dve políčka. Pravidelne ich nájdeme napr. v časopisoch a novinách. Môžu mať strednú dĺžku na niekoľko strán (napr. kratšie príbehy v časopisoch), ale takýmto vizuálnym štýlom rozprávania môže byť spracovaná aj celá kniha.

Pre komix je typické použitie citosloviec, čiže slov, ktoré označujú hlavne rôzne zvuky (napr. smiech, buchot... - hahaha, ťuk, tik tak, bum a podobne). Od ostatného textu sa často líši veľkosťou (citoslovcia sú napísané väčším písmom). Bubliny tiež môžu mať iný tvar, napríklad bývajú špicaté.

No a aby sme neboli úplne odtrhnutí od umenia, tak si ukážeme výtvarníka, ktorý komix dostal do vysokého umenia, čiže na veľké plátno a do galérii. Roy Lichtenstein bol predstaviteľom pop artu, smeru, ktorý s obľubou prezentoval motívy pop kultúry (napríklad známe osobnosti a námety z filmov), komercie a reklamy. Množstvo výtvarníkov tohto smeru zvečňovalo bežné motívy každodenného života v štýle reklamných billboardov a kreslených seriálov.
Diela Roya Lichtensteina môžu pôsobiť ako obrazy spracované počítačovou grafikou, pravdou však je, že sú ručne maľované akrylovými a olejovými farbami. Lichtenstein sa inšpiroval klasickým vizuálom komixov 50. a 60. rokov, typické boli silné čierne kontúry, výrazné farby (najmä použitie základných farieb žltej, modrej a červenej) spolu s bodkami (rastrom) ktoré napodobňovali výrobu lacnej tlače používanej v tej dobe na komixy. (viď obraz a jeho detail)


Zadanie: vytvoriť svoj vlastný krátky komix.
Materiál: výkres/papier, ceruzka, pravítko a na tvorenie ľubovoľný materiál podľa toho, čo máte k dispozícii - ceruzky a pastelky, voskovky, vodovky...
Postup:
1. Vymyslite si svoj vlastný príbeh / tému. Môžete sa inšpirovať filmom, rozprávkami, videohrami, memečkami, knihami a konkrétnymi postavami z nich. Skúste si najskôr spísať zopár nápadov a potom vymyslieť pointu. Inšpirovať sa tiež môžete každodenným životom, napr. môžete nakresliť nejakú situáciu/zážitok z posledného obdobia.
2. Výkres si pomocou pravítka rozdeľte na políčka (medzi políčkami nechajte menšie medzery). Či chcete dve alebo desať nechávam na vás. Pokiaľ má niekto ambíciu pracovať na dlhšom komixe, budem len rada. :) Nezabudnite tiež na text.
3. Jemne si ceruzkou nakreslite motívy komixu. Keď pracujete na krátkom komixe, pokúste sa ho spracovať vizuálne zaujímavo - pracujte aj s pozadím - nenechávajte ho prázdne a dôkladne ho aj vyfarbite. Pamätajte, že komix môže byť aj jednofarebný, takže môžete pracovať aj s tušom/čiernou fixou.

Comentarios