top of page
Search

FAŠIANGY / kreatívna výzva pre všetky ročníky

  • Writer: Kristína Bartošeková
    Kristína Bartošeková
  • Feb 9, 2021
  • 2 min read

Ahojte výtvarníci! Onedlho nás čaká sviatok všetkých zaľúbených - Valentín, ktorému sa budeme venovať v tohtotýždňových videách. V tomto blogu vám prinášam jednu tvorivú výzvu, ktorá sa týka iného sviatku, resp. obdobia, ktoré momentálne prebieha. A tým sú fašiangy. Poďme si o nich najskôr niečo povedať.


Ilustrácia fašiangov od Daniely Olejníkovej

Fašiangy začínajú sviatkom Troch kráľov 6. januára a končia Popolcovou stredou, 40 dní pred začiatkom Veľkej noci, kedy začína pôstne obdobie.


Slovo fašiang pochádza z nemeckého slova vast-schane - vo voľnom preklade posledný nápoj, z nášho územia je známy aj názov "mjasopust". Fašiangové dni, "ostatky", boli dňami bujarej zábavy, kedy sa dojedali posledné zimné zásoby. V tomto období bol čas aj na svadby, keďže hlavné jarné roľnícke práce sa ešte nezačali. Súčasťou predkresťanskej fašiangovej tradície boli rôzne obchôdzky v "magických" zvieracích maskách, slúžiacich na odplašenie zlých duchov (zimných démonov) a privolanie jari.


Dobové fotografie fašiangov

Tradičné zvieracie masky - medveď, turoň, koza, kôň - znázorňovali silu, plodnosť, životaschopnosť, symboliku smrti a oživenia zvieraťa, prebúdzanie prírody po zime. Turoň, nazývaný aj turôň, prípadne chriapa, predstavuje fašiangovú masku, ktorá bola známa nielen na celom území Slovenska, ale aj v Poľsku a v Čechách a v žiadnom poriadnom fašiangovom sprievode nesmie chýbať. Jej názov je odvodený od tura, zvieraťa podobného volovi, ktoré na Slovensku vyhynulo v 17. storočí a v magických predstavách našich predkov symbolizovalo silu a plodnosť. Masku tvorí štylizovaná hlava vola s otvárateľnou papuľou (chriapou), ktorá je pripevnená na tyči pokrytej vrecovinou alebo kožušinou. Pod ňou je ukrytý muž, ktorý masku niesol (niekedy to boli aj dvaja muži). Neoddeliteľnou súčasťou boli aj rohy, často ovešané zvoncami.


Dobová fotografia masky Turoňa

Dedinské sprievody v maskách napodobovali zamestnania a typické postavy (sudca, farár, vojak, horár, mäsiar, žobrák, veštica) aj exotické etniká a rasy (Turek, Arab, Ind). Ďalšie typy masiek a aktivít imitovali a parodovali zlozvyky a stereotypy (lenivosť, pýcha, vydajachtivosť...), časté bolo prezliekanie mužov za ženy a naopak. Ženy aj muži si mohli dovoľovať inokedy nepatričné výstrelky a bujaré správanie, ktoré sa vnímalo ako symbolické privolávanie úrody a plodnosti.



Téma fašiangov v slovenskom výtvarnom umení:


Obľúbenými jedlami boli šišky, pampúchy, záviny, fánky a rôzne zabíjačkové špeciality. Popolcová streda potom rázne ukončila obdobie hojnosti a spustila prísny štyridsaťdňový pôst, kedy si mal človek uvedomiť vlastnú pominuteľnosť a myslieť na pokánie.


Dnes už fašiangové sprievody nie sú takou samozrejmosťou ako kedysi. Zvyky sa ale snažia udržiavať rôzne folklórne súbory, ktoré tieto obdobia pripomínajú vystúpeniami a obchôdzkami po meste. U nás tieto tradície každoročne oslavuje a Piešťancom pripomína FS Žito:


Oslavy fašiangov v Piešťanoch (foto M. Palkovič)

Pre obdobie fašiangov sú v súčasnosti typické hlavne plesy, ktoré možno navštevujú každoročne aj vaši rodičia, prípadne karnevaly, ktoré mávate v škôlkach a školách.

Pochopiť obdobie fašiangov môže našim najmenším žiakom pomôcť aj táto krátka rozprávka:



 

Tvorivá úloha:


Materiál: ľubovoľný podľa toho, čo máte doma; techniky môžete aj kombinovať (perokresba tušom s vodovkami, vodovky a voskovky...)

Zadanie: Výtvarne spracujte ľubovoľnou technikou niektorú časť z fašiangových zvykov, ktorá vás zaujala. Či už to budú pochôdzky fašiangových sprievodov, hostiny a veselice, nezabúdajte ani na masky, ktoré ľudia v sprievodoch nosili. Môžete tiež znázorniť konkrétnu masku, ktorá sa vám páči - napr. turoňa, smrtku či ženu prezlečenú za muža a podobne. Odvážnejší žiaci si môžu skúsiť vytvoriť aj samotnú masku – stačí k tomu výkres alebo kartón, z ktorého si vystrihnete škrabošku, a tú si vyzdobíte.


Určite sa pozrite aj na galériu vyššie a nebojte sa byť krestívni! Teším sa na vaše práce. :)



 

obrázky výtv. diel: webumenia.sk

 
 
 

Comments


Napíšte mi!

Máte nejaké otázky, pripomienky, návrhy na zlepšenia? Chcete sa niečo spýtať, alebo len tak pokecať o výtvarke? Napíšte mi! 

Ďakujem za správu!:)

  • YouTube
  • Pinterest
  • Instagram

© 2023 by Turning Heads. Proudly created with Wix.com

bottom of page